14. JAK UPLÉST VELIKONOČNÍ POMLÁZKU Z OSMI PROUTKŮ

Video návod:

Pro koho

Pro náctileté a dospěláky

Materiál

Vhodné proutí z vrby. Toto je dobré si dost pohlídat. Nařežte si proutí ještě před tím, než začne pučet a umístěte do chladu, vlhka, tmy. Někdy je jaro tak rychlé, že na Velikonoce už jsou vrby napučené a pro pomlázku hůře použitelné.

Vyberte 8 přibližně stejně dlouhých a hlavně přibližně stejně silných prutů. Slabší proutky jsou ohebnější. Lépe se vyrábí pomlázka spíše menší a z tenkých proutků.

Doplňující info

Je dobře, že se zajímáte o pletení pomlázky. Je to klasický český zvyk a pro nás Čechy je důležité žít a chovat se dle tradic. Každý muž i chlapec by měl být hrdý na to, že dokáže pomlázku uplést sám a dokáže tak své mamince, přítelkyni nebo manželce pomoci ze zachováním krásy a zdraví.

Návod jak uplést pomlázku písemně

Vezměte 8 připravených stejně silných protků vrby a konečky svažte. Plete se oběma rukama tak, že do levé ruky rozložíte na placato 4 proutky a do pravé také. Vezmete vnější proutek třeba z pravé strany, vložíte doprostřed proutků na levé straně (mezi 2 a 2) a vrátíte ho zpět na pravou stranu – pozor ale na vnitní stranu pravé čtveřice. Poté to samé ale z druhé strany: vezmete vnější proutek z levé strany a vložíte doprostřed pravé čtveřice a vrátíte na vnitní stranu čtveřice levé. A takto střídáte až je pomlázka hotová. Ozdobíte pentlemi (to už by ale měla dělat děvčata) a můžete vyrazit! Hodně štěstí a prosím buďte jemní 🙂

Spoluzakladatel portálu Dobrý Krámek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top